کیورینگ بتن

کیورینگ بتن


5/5 - (6 امتیاز)

کیورینگ بتن یاعمل آوری بتن شامل همه روش‌هایست که بمنظور ارتقا سطح کیفی بتن از طریق عمل هیدراتاسیون سیمان صورت می گیرد. کیورینگ از ابتدای بتن‌ریزی و قبل از خشک شدن آن،  مانع از سریع خشک شدن بتن و بالارفتن دمای سطح بتن شده و عاملی مهم در افزایش کیفیت نهایی بتن می باشد. دوره عمل‌ آوری یا کیورینگ از ابتدای بتن‌ریزی آغازشده و تا زمانی که مشخصات موردنظر برای بتن حاصل شود، ادامه می‌یابد.

کیورینگ بتن شرایطی ایده آل جهت عمل آوری و نگهداری بتن فراهم می‌سازد که  تأثیر به سزایی در افزایش مقاومت، کاهش نفوذپذیری، افزایش مقاومت سایشی، کاهش جمع شوندگی و افزایش مقاومت در مقابل یخ‌زدگی بتن دارد.

✅در صورتی که بتن رطوبت مناسب برای عمل آوری را بدست نیاورد نمی تواند به کیفیت و کارایی مناسب دست پیدا کند. برای آموزش کیورینگ بتن در این مقاله از بتن کاور همراه ما باشید.

آموزش کیورینگ بتن

عمل آوری یا کیورینگ بتن در قالب سه بخش محافظت، مراقبت و پروراندن بتن انجام می گیرد. عمل آوری حفاظتی به محافظت و عمل آوری رطوبتی به مراقبت ، عمل آوری گرمايی به پروراندن معروف است که این واژه ها در آیین نامه بتن ایران (آبا) بکار رفته اند.

بعد از اختلاط سیمان با آب فرآیند هیدراتاسیون رخ می دهد معمولاً مقدار آب موجود در مخلوط‌هاي بتن، بيش از آب مورد نياز براي تكميل هيدراتاسيون است، اما به هر حال كاهش آب به علت تبخير، باعث تأخير و يا توقف فرآيند هيدراتاسيون مي‌گردد.

در روز های اول بتن ریزی هیدراتاسیون با سرعت بالایی رخ می دهد اما به مرور زمان از سرعت آن کاسته می شود.

از پوشش های خيس و جاذب آب به منظور جلوگيری از آبرسانی مداوم و خشک و تر شدن سطح بتن و جلوگيری از تبخير سريع آب استفاده میگردد. اين پوششها عبارتند از : گونی چتائی ، گليم ، حصير ، کاه و پوشال و مواد مشابه.

کیورینگ بتن
کیورینگ بتن

در اين روش بايد دقت کرد که وضعيت قرار گيری بتن مناسب اين نوع عمل آوری باشد و اين پوششها (لايه های واسطه جاذب آب ) از روی بتن کنار نرود و بايد لبه های آنها همپوشانی داشته و در اثر باد و غيره بلند نشود و کنار نرود ودر محل خود تثبيت گردد. هر چه لايه ها، آب بيشتری جذب کنند و ديرتر خشک شوند مطلوب تر است.

در پايان عمل آوری با اين پوشش هایی مثل گونی چتایی یا ، بهتر است اجازه داد پوشش خشک شود و سپس آنرا برداشت تا شوک رطوبتی حاصل نشود.

این مطلب را هم ببینید: ژل میکروسیلیس JS 500

همچنین می توان با استفاده از پوششهایی با تشـکیل یک فیبر محافظ در سـطح  بتن مانع از ورود اشعه خورشید و تبخير آب  شد و نياز به آبرسانی را مرتفع ساخت. استفاده از نـايـلون، کاغـذهای ضـد آب و قيرانـدود و مواد شيـميائی غشاء سـاز عمل آوری همانند کیورینگ  BC.CUR 510 (تولید شده در شرکت بتن کاور) از جمله اين پوشش ها هستند.

مقدار مصرف مواد عمل آورنده بستگی به صیقلی بودن سطح بتن دارد که هرچه سطح صافـتر و صیقلی تر باشد میزان مصرف آن نیز کمتر است.

در هنگام کیورینگ باید دقت شود که تمام سطح با مواد عمل آورنده پوشش داده شود تا هیچگونه راه فراری برای بخار آب های ایجاد شده وجود نداشته باشد در صورت وجود سوراخ در سطح کیورینگ در همان محل سوراخ ها ترک هایی در سطح بتن مشاهده خواهد شد که مقاومت،‌کارایی و دوام بتن را کاهش خواهد داد.

عمل آوری یا کیورینگ در گرما از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است و لازم است که با اشاعه و آموزش انجام این کار با استفاده از مواد عمل آورنده ، روشهای سنتی همچون استفاده از آب زیاد و روش گونی خیس و …به مرور کمرنگ شود.

کیورینگ بتن
کیورینگ بتن

هزینه بالای تهیه آب مناسب جهت مرطوب نگهداشتن سطح بتن در پاره ای از مناطق کم آب ومصرف گونی خیس برای پروژه های بزرگ و وسیع همانند فرودگاه ها، عرشه های پل و اسکله ها چند نمونه از مواردی می باشند که اجرای عمل آوری را با مشکل ایجاد کرده و در پاره ای از مواقع ناممکن می نماید.

8 مزیت کیورینگ بتن

از مزایا و اثرات مواد شیمیایی کیورینگ می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • حفظ رطوبت لازم برای انجام واکنش هیدراتاسیون
  • عدم نیاز به آب پاشیهای مکرر
  • محافظت از سطح بتن در برابر اشعه خورشید
  • کاهش نفوذپذیری سطح بتن و مقاومت در برابر عوامل فرسایش زا
  • کاهش ترکهای سطحی و جمع شدگی بتن
  • ارتقاء کیفیت سطح بتن
  • صرفه جویی در هزینه های نگهداری بتن
  • صرفه جویی در زمان عمل آوری بتن

امیدواریم این مطلب بتن کاور در خصوص کیورینگ بتن برای شما مفید واقع شده باشد. نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *