عیار بتن

عیار بتن


به این post بتن کاور امتیاز بدهید!

عیار بتن بر مبنای مقدار سیمان مصرف شده در بتن یا ملات در واحد حجم سنجیده می شود. همانطور که می دانید واحد اندازه گیری حجم در ایران متر مکعب می باشد. فونداسیون بتن هما ن عیار بتن می باشد.مثلا اگر گفته شود فونداسیون بتن 200 است به این معنی است که در یک متر مکعب بتن 200کیلو گرم سیمان استفاده شده است.

در این مقاله از بتن کاور به بررسی ویژگی ها واهمیت عیار بتن خواهیم پرداخت، همراه ما باشید.

اهمیت عیار بتن

در صنعت ساخت وسازعیار بتن از آن جهت حایز اهمیت است که با توجه به آن مقاومت نهایی بتن مشعص می شود. اسپیسر هارد فیکس  نگهدار با سایز های مختلف جهت ایجاد پوشـــــش بتنی 30mm تا 100mm بسیار مناسب  می باشد. که این محصول را می توانید از فروشگاه اینترنتی بتن کاور تهیه کنید.

در واقع عیار بتن در زمان تعیین طرح اختلاط بتن مواد تشکیل دهنده ی بتن را مشخص می کند. براساس این موضوع مهندسان وپیمانکاران پروژه های ساختمانی برای هر قسمت سازه مثل ستون، سقف، تیرمشخص می کنند که چه اندازه مصالح مورد نیاز است. بنابراین مقدار تعیین حجم سیمان مصرفی براساس نوع کاربرد ومقاومت بتن تعیین می شود.

روش محاسبه عیار بتن چیست؟

اگر طرح اختلاط بتن به طور دقیق محاسبه شود به بتن هایی با عیار مناسب دست پیدا خواهید کرد. برای محاسبه عیار بتن کارایی یا روانی بتن در نظر گرفته می شود. استحکام وپایایی بتن برای مشخص کردن مقدار دقیق سیمان ضروری است. اسپیسر مکس فیکس دیگر محصول در فروشگاه ما می باشد که برای میلــــگرد های  8 تا 20 مناسب  بوده و تعداد مورد نیاز در تیــرها هر 30 سانتیمتر 1 عدد و در دال ها و کف سازی ها هر مترمربع 4 عدد توصیه می شود.

عیار بتن
عیار بتن

توجه داشته باشید که عیار سازه های عظیم و پروژه های بزرگ حتما باید توسط کارخانه ساخت بتن وتوسط متخصصین از لحاظ کیفی مورد بررسی قرا بگیرد اما در سازه های کوچکتر عیار بتن در محل وبه صورت تجربی تعیین می شود.

لازم به ذکر است که اندازه ذرات سیمان، نرمی سیمان وتیپ سیمان نیز بر میزان عیار موثر است. چنانچه در محاسبه عیار سیمان تاثیر آب وهوا را نیز در نظر داشته باشید به اندازه ی دقیق تر دست خواهید یافت. 

 سه عامل مهم در عیار بتن چیست؟

یکی از نکات مهم درساخت وسازهای گوناکون استفاده از بتن با عیارهای مختلف می باشد زیرا هر قسمت از سازه ها مقاومت خاصی را باید تحمل کنند. به همین دلیل مقدار عیار و همچنین مواد تشکیل دهنده بتن مثل شن، ماسه وآب در پروژه های ساختمانی مهم است.

در واقع عیار بر سه عامل مهم در اینصنعت تاثیر خواهد گذاشت. این موارد مهم عبارتند از:

 • عضو یا قسمت سازه
 • مواد تشکیل دهنده بتن
 • مقاومت فشاری یا همان استحکام سازههای مورد نظر

میزان عیار کارهای ساختمانی که قبلا تعیین شده اند شامل موارد زیر است:

وزن یک متر مکعب بتن:

وزن بتن به قطر بزرگترین اندازه شن ومقدارمواد افزودنی در مخلوط بتن بستگی دارد. اگر می خواهید بدانید که در یک متر مکعب بتن چه مقدار شن، ماسه، آب وسیمان استفاده شده است. باید طرح اختلاط بتن، ونسبت آب به سیمان وعیار بتن را بررسی کرد.

عیار بتن
عیار بتن

با توجه به جدول اگر به طور مثال بتن شما دارای عیار بتن 300 ونسبت آب به سیمان 5/باشد وحداکثر قطر شن هم 50 میلی متر باشد وزن یک متر مکعب بتن 2445کیلوگرم بر متر مکعب می باشد.

 • عیار ملات بین 150 تا 350 کیلو گرم سیمان در یک متر مکعب ملات می باشد.
 •  عیار سقف عرضه فولادی 350 کیلو گرم در یک متر مکعب بتن می باشد.
 • عیار سقف تیر چه 35 کیلو گرم در یک متر مکعب بتن می باشد.
 • عیار ستون فونداسیون و اعضای سازه معمولا بین 300 کیلو گرم تا 500 کیلو گرم سیمان در یک متر مکعب است.
 • عیار سیمان مصرفی در کف سازی 225 کیلو گرم در یک متر مکعب ملات می باشد.
 • عیار سیمان مصرف برای کاشی کاری 400 کیلو گرم در یک متر مکعب دوغ آب می باشد.
 • عیار دوغات سیمانی برای نما ی سنگی 430 کیلو گرم در متر مکعب دوغ آب می باشد.
 • عیار ملات سیمان بین 150 تا 350 کیلو گرم سیمان در یک متر مکعب ملات است.
 • عیار سیمان بلوک بین 100 تا 300 کیلو سیمان در یک متر مکعب ملات است.
 • عیار سیمان برای ادود کاری 300 کیلو گرم سیمان سفید در یک متر مکعب مخلوط می باشد.

در حقیقت مقدار سیمان رابطه مستقیم با مقاومت نهایی بتن دارد. هر چقدر سیمان مصرفی بیشتر باشد مقاومت بتن نیز افزایش پیدا می کند. همچنین افزایش میزان سیمان حد مشخصی دارد چون بر تمام خصوصیات بتن تاثیر دارد.

عیار بتن بر اساس استانداردهای مختلف چیست؟

درجه های متفاوتی از مخلوط بتن بر پایه تر کیب بتن ومقاومت بتن استاندارد انگلیسی مطرح شده است. دراین استاندارد بعد از 28 روزبتن به حداقل مقاومت می رسد. واحد اندازه گیری بتن مگا پاسکال است که به صورت M حرف انگلیسی  که نشان دهنده ی مخلوط بتنی ومقاومت فشاری با mpa  نمایش داه می شود.

عیار بتن
عیار بتن

مخلوط بتن ترکیبی از ماسه، شن و سیمان می باشد که بعد از مخلوط شدن با آب بعد از چند ساعت شروع به سفت شدن خواهد کرد با گذشت زمان آب موجود در آن تبخیر می شود. ما تغییراتی که در نسبت سنگ دانه ریز یعنی ماسه، سنگ دانه های درشت مثل شن، و نسبت سیمان به آب، بر مقاومت و کار آیی بتن تاثیر دارد.

چند نکته مهم در مورد عیار بتن مرغوب

 • مصالحی مثل شن و ماسه قسمت بزرگی از حجم بتن را تشکیل می دهد. این مواد باید به نسبت مناسبی با توجه به عیار بتن با هم مخلوط شوند هر چه که درصد عیار بتن افزایش پیدا کنند نسبت شن به ماسه را هم باید بیشتر در نظر گرفت.
 • برایه اینکه به مقدار درست آب دست پیدا کنید باید با نصف وزن سیمان آن را به سنجید.

توجه داشته باشید اگر مصالح قبل از استفاده رطوبت داشته باشد باید این مقدار آب قبل از استفاده از مصالح مخلوط در نظر بگیرید.

مقدار سیمان در طرح اختلاط بتن اهمیت فراوان دارد زیرا سیمان در بتن نقش اساسی در چسبندگی و اتصال بین مخلوط بتن ایجاد می کند به همین علت دوام و مقاومت کلی سازه به مقدار و نوع سیمان مربوط می شود.

عیار بتن
عیار بتن

در حقیقت مصرف بیش از حد سیمان در مخلوط بتن سبب افزایش بتن نخواهد شد، بلکه گاهی ممکن است اثر تضعیف کنندگی بر بتن داشته باشد.

رابطه ای که برای محاسبه کردن مقاومت مشخص شده بر اساس عیار سیمان با فرمول زیر مشخص شده است.

F c = ( w / 10 ) – 9 در این رابطه F c  نشان دهنده ی مقاومت افزایش دهنده ی بتن بر حسب مگاپاسکال می باشد.

W  عیار سیمان بر حسب کیلو گرم است.

عیار سیمان فونداسیون، سقف، دیوار

در یک ساختمان قسمت های قسمتهایی مثل دیوار، سقف وفونداسیون نیاز به بتن محکم وقوی دارد یعنی مقاومت بتن باید به حد استاندارد رسیده باشد. مقاومت 25 مگا پاسکال کمترین میزان قابل قبول برای بتن ها است. با توجه به افزایش نیاز مقاومت بتن عیار سازه های مورد نظر هم بالا می رود.

عیار بتن مگر

برای بتن مگر یا نظافت نیاز به مقاومت چندانی نیست. بتن مگر یا نظافت برای صاف کردن سطح کاراستفاده می شود.مثلا برای اجرای فونداسیون یا کفسازی بتنی وراهسازی از بتن مگر استفاده می شود. این بتن معمولا حد فاصل بین لایه زیرین مانند مناطق سنگلاخی یا شن های ناپایدار است.

درجه مقاومت بتن تقریبا 5 مگا پاسکال می باشد که کمترین مقاومت لازم را برای بتن دارد. برای ساخت این بتن، طرح اختلاط که برای ساخت این بتن در نظر گرفته شده است شامل نسبت ماسه 10 قسمت وشن 5 قسمت همراه با 1قسمت سیمان می باشد.    

❓ عیار بتن بر اساس استاندارد به چه صورت می باشد؟

✅ درجه های متفاوتی از مخلوط بتن بر پایه تر کیب بتن ومقاومت بتن استاندارد انگلیسی مطرح شده است. دراین استاندارد بعد از 28 روزبتن به حداقل مقاومت می رسد. واحد اندازه گیری بتن مگا پاسکال است که به صورت M حرف انگلیسی  که نشان دهنده ی مخلوط بتنی ومقاومت فشاری با mpa  نمایش داه می شود.

 ❓ سه عامل مهم در عیار بتن چیست؟

✅ یکی از نکات مهم درساخت وسازهای گوناکون استفاده از بتن با عیارهای مختلف می باشد زیرا هر قسمت از سازه ها مقاومت خاصی را باید تحمل کنند. به همین دلیل مقدار عیار و همچنین مواد تشکیل دهنده بتن مثل شن، ماسه وآب در پروژه های ساختمانی مهم است.

❓ عیار بتن چیست؟

✅ عیار بتن بر مبنای مقدار سیمان مصرف شده در بتن یا ملات در واحد حجم سنجیده می شود. همانطور که می دانید واحد اندازه گیری حجم در ایران متر مکعب می باشد. فونداسیون بتن هما ن عیار بتن می باشد.مثلا اگر گفته شود فونداسیون بتن 200 است به این معنی است که در یک متر مکعب بتن 200کیلو گرم سیمان استفاده شده است.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *