زودسخت شونده بتن

زودسخت شونده بتن


4.3/5 - (6 امتیاز)

 چرا استفاده از زودسخت شونده بتن ضروری است. اجازه بدهید پیش از آن به چند سوال مهم تر پاسخ بدهیم. چرا بتن ها ترک برمیدارند؟ ساخت و ساز در سرما و یخبندان چگونه امکان پذیر است؟ یکی از مشکلات ساختمان سازی و ساخت سازه های بزرگ بتن ریزی در فصول سرد سال و ترک های عمیق و طولانی در بتن به دلیل تغییرات دمایی می باشد. علت این اتفاق یخ زدن آب موجود در ساختار بتن و ایجاد ترک هایی را در بتن است. این ترک ها باعث کاهش استحکام و ورود رطوبت به بتن در نتیجه خرابی و ضعف ایمنی در سازه می شود. راه حل جلوگیری از این مشکلات استفاده از محصولات زود سخت شونده بتن کاور است. در این مطلب انواع زود سخت شونده بتن یا همان ضد یخ بتن و کاربرد آنها را معرفی می کنیم.

زودسخت شونده بتن چیست و چه کاربردی دارد؟

 زودسخت شونده بتن یک ماده افزودنی بتن است که سبب افزایش سختی و مقاومت بتن و کاهش زمان سخت شدن بتن می شود. بعضی اوقات ترک های عمیق و طولانی در بتن می شود که این مشکل به دلیل تغییرات دمایی ناگهانی در بتن و یا استفاده از زودسخت شونده‌های نامناسب در بتن رخ می‌دهد. برای جلوگیری از این مشکلات به بتن ضدیخ افزوده می شود.

سفارش زودسخت شونده بتن
سفارش زودسخت شونده بتن

 زود سخت کننده بتن برای پروژه‌هایی با محدودیت‌های زمانی، مکانی، مالی و یا در پروژه‌هایی که سختی و مقاومت بالای بتن در کمترین زمان ممکن دارند نیز اهمیت ویژه ای دارد.

زود سخت شونده بتن یا همان ضدیخ بتن در صنایع مختلف کاربردهای گسترده‌ای دارد. مواردی از کاربرد ضدیخ بتن شامل:

 1. ساختمان‌سازی: ضدیخ سبب مقاومت بتن در برابر نفوذ آب، مقاومت در برابر نفوذ گازها و مواد شیمیایی و مقاومت در برابر خوردگی می شود.
 2. پل‌سازی: زود سخت شونده بتن در برابر نفوذ آب و خوردگی محافظت کرده و باعث افزایش عمر مفید پل‌ها و کاهش هزینه‌های نگهداری می‌شود.
 3. تأسیسات آب و فاضلاب: ضدیخ بتن با مقاومت در برابر نفوذ آب و مواد شیمیایی، از خوردگی و آسیب دیدگی جلوگیری کند.
 4. ساختمان‌های زیرزمینی: ضدیخ بتن در ساختمان‌های زیرزمینی مانند پارکینگ‌ها، تونل‌ها و سردخانه‌ها از خوردگی و تغییر شکل ناشی از رطوبت جلوگیری کند.
 5. صنایع نفت و گاز: ضدیخ بتن با محافظت در برابر خوردگی و تأثیرات شیمیایی نفت و گاز به بتن کمک می‌کند تا در برابر نفوذ آب و رطوبت مقاومت کند و از خوردگی و آسیب دیدگی جلوگیری کند.

جدول انواع محصولات زود سخت شونده بتن

در بتن کاور دو محصول ویژه زودسخت شونده یا همان ضدیخ بتن داریم که بسیار کاربردی هستند.

نام زودسخت شونده بتن موجود برای خرید در بتن کاور

توضیحات

زودسخت شونده ملات IH-M

زود سخت شونده یا همان ضد یخ ملات IH-M با افزایش سرعت هیدراسیون و کاهش نقطه انجماد سبب افزایش سرعت گیرش اولیه بتن می شود. ضدیخ ملات IH-M با افزایش سرعت هیدراسیون، سبب افزایش سرعت گیرش اولیه میشود با کاهش نقطه انجماد آب در هوای سرد امکان بتن ریزی را فراهم میکند.

ملات کاری نظیر کاشی کاری و سنگ کاری در هوای سرد و ساخت بتن و بتن ریزی از پرکاربردترین راه های استفاده ضدیخ محسوب می شود. عدم آسیب به محیط زیست از مزایای این نوع ضدیخ های بتن می باشد.

زودسخت شونده IH-C

زود سخت شونده یا همان ضد یخ بتن IH-C  بر پایه نیترات های سدیم و کلسیم بوده است و در دسته افزودنی های بتن طبقه بندی میشود. ضدیخ بتن IH-C یک نوع ضدیخ بتن پودری است سبب بهبود مقاومت در مراحل اولیه بتن سازی در هوای سرد است. این ضدیخ از نیترات های سدیم و کلسیم ساخته شده است. میزان مورد استفاده به دمای محیط و عیار سیمان، در بتن ریزی و حداقل ضخامت  15 سانتی متر بستگی دارد. از ویژگی های آن میتوان به مقاومت در برابر یخبندان، نفوذ آب برابر آلودگی‌ها، پایداری حرارتی و سهولت استفاده نام برد.

زودسخت شونده یک ماده افزودنی و شیمیایی است که با پایین آوردن نقطه انجماد سبب ارتقا کیفیت و دوام بتن و افزایش دما آن می شود. زود سخت شونده ها در انواع بتن هایی که در دمای بین 5 تا 30- درجه سانتی گراد ساخته میشوند، به کاربرده می شوند. در صنعت ساخت و ساز کشور هایی که از آب و هوای سردی دارند مانند روسیه تقاضای خرید این نوع محصولات زودسخت شونده و ضدیخ های بتن طبیعتا بیشتر است.

انواع زودسخت شونده بتن موجود در بازار

برای دانستن  انواع ضدیخ های موجود در بازار بهترست ابتدا با انواع ضدیخ های بتن کاربرد و نحوه ی استفاده ی هر یک از ضدیخ ها موجود را معرفی کنیم. ضدیخ های بتن عبارتند از :

  • ضدیخ بتن مایع

  • ضدیخ بتنی پودری

  • ضدیخ بتن شیمیایی ساختمان

زودسخت شونده بتن مایع

این نوع ضدیخ بتن بصورت مایع و با قابلیت نفوذ در ساختار بتن به بازار عرضه می شود. این ماده به عنوان یک پوشش محافظ بر روی سطح بتن استفاده می‌شود تا از نفوذ آب، رطوبت، مواد شیمیایی و سایر آلودگی‌ها به داخل بتن جلوگیری کند. از ضدیخ مایع در ساختمان هایی که بتن های مسلح در آن به کار رفته است، استفاده کرد که مزیتی در برابر ضدیخ پودری می باشد.

خرید ضدیخ بتن کاور
خرید ضدیخ بتن کاور

زودسخت شونده بتن پودری

ضدیخ بتن پودری با ترکیب در آب و اعمال بر روی سطح بتن، یک لایه محافظ را ایجاد می‌کند که از نفوذ آب، رطوبت و سایر آلودگی‌ها به داخل بتن جلوگیری می‌کند. ویژگی‌های مهم زودسخت شونده بتن پودری عبارتند از:

 • مقاومت در برابر یخبندان با جلوگیری از تشکیل یخ شرایط سرمایی
 • مقاومت در برابر نفوذ آب و ایجاد لایه‌ای محافظ را روی سطح بتن
 • مقاومت در برابر آلودگی‌ها با ایجاد لایه محافظ، از نفوذ سایر آلودگی‌ها مانند روغن، گاز و ذرات معلق به داخل بتن جلوگیری می‌کند.
 • پایداری حرارتی مقاومت در برابر تغییرات حرارتی را دارد و در شرایط گرمایی و سرمایی قابل استفاده است.
 • عمر طولانی
 • سهولت استفاده

مزایای استفاده از زودسخت شونده بتن

استفاده از ضدیخ بتن در ساختمان‌ها و سازه‌های بتنی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. استفاده از ضدیخ بتن دارای مزایا و فواید زیادی است که عبارتند از:

 • حفاظت در برابر نفوذ آب
 • افزایش مقاومت در برابر شیمیایی‌ها
 • کاهش خوردگی
 • افزایش مقاومت مکانیکی
 • کاهش نفوذ هوا
 • افزایش زمان پایداری

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *