بتن رنگی

بتن رنگی


به این post بتن کاور امتیاز بدهید!

بتن رنگی یکی از انواع بتن ها است که کار برد آن بیشتر در ساخت کفپوش های رنگی استفاده می شود. نسبت آب به سیمان ، رنگ سنگدانه های مصرفی و نوع قالب مورد استفاده دربتن بر رنگ نهایی بتن تاثیر دارد. با استفاده ازسیمان های ویژه، اضافه کردن رنگدانه ها وانتخاب سنگدانه های رنگی می توان بتن رنگی را بوجود آورد. هزینه ساخت بتن های سفید ورنگی بیش تر از بتن های معمولی می باشد.

در ادامه این مقاله از سایت بتن کاور با ویژگی های بتن رنگی و کاربرد آن آشنا خواهید شد.

تاثیر سیمان در بتن رنگی چیست؟

همانطور که می دانید رنگ خاکستری سیمان ممکن است که رنگ سنگدانه ها را از بین ببرد. به همین علت در تولید بتن رنگی ازسیمان سفید استفاده کرد. البته باید توجه داشت که سیمان سفید می تواند بتن هایی با رننگ های روشن تولید کند.

بتن های سفید رنگی به علت آلودگی هوا به سرعت دچار رنگ پریدگی می شود. با ماسه پاشی یا تمیز کاری به صورت دوره ی روی آن انجام می شود. کیورینگ BC.CUR 510 یکی دیگر از محصولات بتن کاور است که سبب تشـکیل یک فیبر محافظ در سـطح بتن می شود.

بتن رنگی
بتن رنگی

رنگدانه های مصرفی باید دوام وپایداری مناسبی در مقابل شرایط محیطی متفاوت داشته باشد. گاهی به علت  فرایندهایی همچون تراوش آهک به سطح مخلوط بتن  از زیبایی بتن کاسته می شودکه لازم است برای جلوگیری از پیشآمدن این مشکلات اقدامات لازم اندیشیده شود.

بعضی ازاقدامات لازم

 • به کار گرفتن پوشش
 • تا ان جایی که امکان دارد از چرخه های تر وخشک جلو گیری کنید.
 • این بتن ها در مقابل سایش مقاوم هستند زیرا بیشتر د ر مکان های پر رفت و آمد مثل پارکینگ، پیاده رو، کفپوش و… مورد استفاده   قرار می گیرد.
 • این نوع بتنها دارای مقاومت بسیار خوبی است وبه همین دلیل به آن بتن ضد سایش هم گفته می شود.

انواع بتن رنگی

این نوع بتن ها از نظر ترکیبات وروش ساخت طبق بندی می گردند.

بتن رنگی ساده که درآن از سیمان سفید، ماسه معمولی ومواد رنگی استفاده می شود. ویژگی های مکانیکی  این نوع بتن مانند همان بتنهای معمولی است ودارای استحکام و دوام بالایی می باتشد.و تفاوت آن تنها درزنگ وظاهر ان است. روغن قالب پایه نفت BC.OIL G از محصولات دیگر در سایت بتن کاور می باشد که بر پایه نفتی به منظور سهـــــولت در رهاسازی قالب مورد استفاده قرار می گیرد.

بتن رنگی
بتن رنگی

بتن رنگی صنعتی سخت که مصالح این نوع بتنها مانند نوع ساده آن است. وتنها تفاوت آن در سنگدانه های مصرفی  درنوع صنعتی از نوع  سایشی وسخت است که با فشاربسیار بیشترنسبت به شن وترکیبات صنعتی استفاده می شود.

روش های ساخت بتن رنگی

روش درجا

مخلوط بتنی در این روش با استفاده از میکسر ودیگر تجهیزات آماده می گردد. وسپس با رنگ دانه وهمچنین مواد رنگی مورد نظز ترکیب می شود.  

چند نکته قابل توجه در مورد بتن رنگی  

بتن رنگی یکی از بتن های پر کار برد وزیبا درصنعت ساخت وساز محسوب می شود که غالبا جنبه ی تزیینی دارد.

به کار گیری بتن رنگی

گفته نماند که دانه های رنگی که دربتن مورد استفاده قرار می گیرد، در سطح بتن قابل مشاهده استخمیر هیدراته در سطح بتن با برس پاک خواهد شد.

بتن رنگی
بتن رنگی

روش هایی جهت پاک کردن ملات سطحی عبارتند از:

ماسه پاشی

چکش کاری کردن

سمباده زنی

آب پاشی

اسید شویی

اگر می خواهید سطح بتن را با اسیدهابشویید حتما این کار را دو هفته بعد از بتن ریزی انجام دهید.

دانه های مورد استفاده در بتن رنگی

دانه های مختلفی در بتن رنگی استفاده می شود که این دانه ها از مصالح سرامیکی ویا دانه های طبیعی است

دانه طبیعی شامل  دانه های گرانیت، مرمر، کوارتز می باشد.

در واقع مواد بتن رنگی اکسیدهای معدنی خالصی هستند که از سیمان ریزتر می باشند.

ویژگی مواد بتن رنگی

درمقابل نور خورشید مقاوم هستند.

درآب نامحلول هستند.

در برابر اسیدهای ضعیف و قلیای مقاومند.

فاقد سولفات کلسیم می باشند.

نکته ی قابل توجه این است که اکسیدهای معدنی هم به طور طبیعی وهم به طور مصنوعی مورد استفاده قرار می گیرد.هر چند طبق تجربه ثابت شده است که مواد مصنوعی نتیجه ی یکنواخت تری خواهندداشت.

 طرح اختلاط بتن رنگی چیست؟

مقدار مواد رنگی که در مخلوط بتن استفاده شده است نباید از ده دزصد وزن سیمان بیشتر باشد.مقدار این مواد نیز بستگی به نوع ماده ورنگ مورد نظر شما دارد.

همانطور که می دانید سیمان پرتلند سفید، رنگ های بهتر وشفاف تری تولید خواهند کرد وشما بهتر است از این نوع سیمان به جای سیمان معمولی خاکستری رنگ استفاده می شود.وفقط برای رنگ های خاکستری یا سیاه از سیمان خاکستری رنگ استفاده خواهد شد.

برای حفظ حالت یکنواختی مخلوط بتن باید نسبت تمام مصالح به طور یکنواخت انجام بگیرد.برای اینکه این حالت یکنخواحتی در مخلوط بتن حفظ شود، لازم است که سیمان خشک و ماده رنگی قبل از اینکه به مخلوط اضافه گردد کاملا با هم مخلوط شود تا تشکیل رگه های رنگی غیر یکنواخت در بتن تشکیل نشود.

به همین دلیل زمان اختلاط از حد معمول طولانی تر خواهد شد. بتن هایی که حباب های هوا دارند هنگام اضافه کردن ماده رنگی باید ماده افزودنی حباب زا در آن تنظیم شود؛ تا مقدار هوای مطلوب در آن به نحوه صحیحی حفظ شود.

میزان استاندارد بتن رنگی

در بتن های رنگی مقدار مصرف رنگدانه های مصرفی طبق استاندارد ملی تعریف شده است. آزمایش هایی که بر روی رنگدانه های مورد استفاده شده در بتن انجام می شود شامل موارد زیر می باشد:

 1. ترکیب شیمیایی رنگدانه، مواد محلول در آب، کلرید محلول در آب و مقدار کلرید کل
 2. زمان گیرش و همچنین مقاومت فشاری
 3. انتشار رادیو اکتیو
 4. آزاد شدن مواد مضر و خطرناک
 5. قدرت نسبی در فام بخشی رنگ
 6. مقدار pH
 7. میزان پایداری در برابر مواد قلیایی
 8. مقاومت در برابر شرایط جوی ناپایدار، پایداری در برابر تابش نور و همچنین در نظر گرفتن رنگ مخلوط با رنگدانه استاندارد

مزیت های بتن رنگی

بتن ها رنگی نیز مانند دیگر بتن ها دارای خاصیت و ویژگی هایی می باشد، که عبات اند از:

 • مقاومت و پایداری در برابر عوامل شیمیایی و سایش
 • مقاومت در مقابل اشعه ها
 • صرف زمان کم تر به علت آن که ساخت و رنگ آمیزی بتن در حین انجام کار صورت می گیرد
 • مقاومت مکانیکی بسیار بالا
 • از گرد و غبار و آلودگی جلوگیری می کند و به راحتی قابل شست و شو می باشد

بعضی از نماد رنگی که در بتن رنگی استفاده می شود شامل: مواد اکسیدی معدنی، سیمان پرتلند سفید و ماسه سیلیسی می باشد. اگر بخواهید دال های یا پانل های پیش ساخته را که به صورت افقی استفاده می شوند را رنگ آمیزی کنید، از روش رنگ پاشی استفاده کنید. زیرا مصالح رنگی خشک در بازار موجود می باشد.

بعد از تخته مالی دال تقریبا دو سوم مصالح رنگی خشک را با دستتان روی سقف بپاشید. بعد از آن که این ماده آب بتن را جذب کرد برای آن که با سطح بتن مخلوط شود، از تخت ماله استفاده کنید.

دقت داشته باشید که مابقی مصالح را به صورت عمودی و به صورت یکنواخت روی سطح بپاشید و دوباره از تخته مالی استفاده کنید تا به این ترتیب تمام مصالح با سطح مخلوط می شود.

بتن رنگی
بتن رنگیبتن رنگی

کاربرد بتن رنگی چیست؟

این بتن ها به دلیل رنگی بودن در صنعت ساخت و ساز کاربرد های فراوانی دارد و مورد توجه بسیاری از سازه کاران قرار گرفته است. در موارد زیر از بتن رنگی استفاده می شود:

 • در پیاده روها
 • مناسب برای هر ساختمان
 • مورد استفاده برای ساخت پارکینگ ها
 • در کفپوش های سخت رنگی استفاده می شود
 • در دیوارهای تزئینی کاربرد دارد

❓ کاربرد بتن رنگی چیست؟

✅ این بتن ها به دلیل رنگی بودن در صنعت ساخت و ساز کاربرد های فراوانی دارد و مورد توجه بسیاری از سازه کاران قرار گرفته است. در موارد زیر از بتن رنگی استفاده می شود:
در پیاده روها
مناسب برای هر ساختمان
مورد استفاده برای ساخت پارکینگ ها
در کفپوش های سخت رنگی استفاده می شود
در دیوارهای تزئینی کاربرد دارد

❓ بتن رنگی چیست؟

✅ بتن رنگی یکی از انواع بتن ها است که کار برد آن بیشتر در ساخت کفپوش های رنگی استفاده می شود. نسبت آب به سیمان ، رنگ سنگدانه های مصرفی و نوع قالب مورد استفاده دربتن بر رنگ نهایی بتن تاثیر دارد. با استفاده ازسیمان های ویژه، اضافه کردن رنگدانه ها وانتخاب سنگدانه های رنگی می توان بتن رنگی را بوجود آورد. هزینه ساخت بتن های سفید ورنگی بیش تر از بتن های معمولی می باشد.

❓ طرح اختلاط بتن رنگی چیست؟

✅ مقدار مواد رنگی که در مخلوط بتن استفاده شده است نباید از ده دزصد وزن سیمان بیشتر باشد.مقدار این مواد نیز بستگی به نوع ماده ورنگ مورد نظر شما دارد.
همانطور که می دانید سیمان پرتلند سفید، رنگ های بهتر وشفاف تری تولید خواهند کرد وشما بهتر است از این نوع سیمان به جای سیمان معمولی خاکستری رنگ استفاده می شود.وفقط برای رنگ های خاکستری یا سیاه از سیمان خاکستری رنگ استفاده خواهد شد.
برای حفظ حالت یکنواختی مخلوط بتن باید نسبت تمام مصالح به طور یکنواخت انجام بگیرد.برای اینکه این حالت یکنخواحتی در مخلوط بتن حفظ شود، لازم است که سیمان خشک و ماده رنگی قبل از اینکه به مخلوط اضافه گردد کاملا با هم مخلوط شود تا تشکیل رگه های رنگی غیر یکنواخت در بتن تشکیل نشود.
به همین دلیل زمان اختلاط از حد معمول طولانی تر خواهد شد. بتن هایی که حباب های هوا دارند هنگام اضافه کردن ماده رنگی باید ماده افزودنی حباب زا در آن تنظیم شود؛ تا مقدار هوای مطلوب در آن به نحوه صحیحی حفظ شود.

❓ تاثیر سیمان در بتن رنگی چیست؟

✅ همانطور که می دانید رنگ خاکستری سیمان ممکن است که رنگ سنگدانه ها را از بین ببرد. به همین علت در تولید بتن رنگی ازسیمان سفید استفاده کرد. البته باید توجه داشت که سیمان سفید می تواند بتن هایی با رننگ های روشن تولید کند.

1 دیدگاه

 • سلام درباره انواع بتن رنگی میخواستم بیشتر بدونم؟ دیگه شامل چه مواردیه!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *