4/5 - (1 امتیاز)

انواع ویبره بتن ریزی کدام است؟ در این مطلب از بتن کاور می خواهیم به معرفی روش های ویبره بتن ریزی بپردازیم. همراه ما باشید. 😉

1 – ویبره دستی 

ساده ترین نوع ویبره، ویبره دستی است که ممکن است به صورت میله ای یا شیلنگی باشد. ویبره میلهای یک وسیله لرزاننده کوچک است که آن را به وسیله دست هدایت کرده و یا فرو بردن به صورت قائم در قسمتهای مختلف بتن را مرتعش کرده و حبابهای هوا را خارج میکنند. توصیه میشود در این روش، میله لرزان را به فاصله هر 5 / 0 الی یک متر در بتن فرو برده و هر بار بین 5 تا 30 ثانیه در بتن نگه دارند (✅ بسته به میزان تراکم مورد نظر و همچنین اسلامپ بتن)

 

انواع ویبره بتن ریزی
انواع ویبره بتن ریزی : مدل دستی

2 – ویبره لرزاننده قالب

این ویبره را در مجاورت قالب بتن قرار داده و یا به آن متصل میکنند. با بکار افتادن این ویبره، مجموعه قالب و بتن داخل آن مرتعش شده و حبابهای هوا خارج میشوند.

انواع ویبره بتن ریزی
انواع ویبره بتن ریزی : مدل لرزاننده قالب

3 – انواع ویبره بتن ریزی : ویبره میزی

معمولاً در کارگاههای بتن پیش ساخته مورد استفاده قرار میگیرد. در چنین کارگاههایی میز ویبره در سالنی موسوم به سالن ویبره مستقر بوده و با بکار افتادن دستگاه ویبره میزی، مجموعه میز و قالب و بتن، لرزیده و عمل ویبره شده انجام می گیرد.

لازم است جهت متراکم کردن بهتر بتن و چسبندگی بهتر آن به فولاد، همیشه از ویبره استفاده شود تا امکان استفاده از نسبت آب به سیمان کمتری در ساخت بتن فراهم شود.

ویبره میزی بتن ریزی
ویبره میزی بتن ریزی

 

✅ توجه : ویبره بیش از حد، مضر است، چون ممکن است سبب آب انداختن و یا جدا شدن دانه ها شود. انتخاب ویبره در حد مناسب، معمولاً نیاز به تجربه زیاد دارد و بسته به نظر مهندس کارگاه و ناظر پروژه تعیین میشود) هرچه کارایی کمتر باشد، ویبره بیشتر و هرچه کارایی بیشتر باشد، ویبره کمتری مورد نیاز است.

 

✅ پیشنهاد می کنیم مطلب ژل میکروسیلیس JS 480 را نیز حتما بخوانید!

 

پس از ریختن بتن، با گذشت زمان، بتن تازه به بتن سخت شده تبدیل میشود. از زمان ریختن بتن تا مرحله سفت و سخت شدن آن، باید از آن نگهداری و مراقبت کرد.

2 دیدگاه

  • بهترین نوع ویبره در هنگام بتن ریزی کدوم ویبره می باشد؟

  • سلام انواع ویبره در هنگام بتن ریزی چه مواردیه و کدومشون بهتره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *