بتن ریزی در هوای سرد

بتن ریزی در هوای سرد


5/5 - (4 امتیاز)

بتن از آن دسته محصولاتی است که در ساختمان‌سازی کاربرد بسیار زیادی دارد. برای ساختن بتن هم کافی ست که آب و سیمان را با هم ترکیب کنید. اگرچه سیمان مقاومت زیادی دارد، اما اگر در هوای سرد انجام شود، این مقاومت کاهش پیدا می‌کند. اینجاست که ماده‌ای به نام ضدیخ بتن به کمک سازندگان می آید. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد اصول بتن ریزی در هوای سرد و استفاده از ضدیخ بتن داشته باشید، پیشنهاد می‌دهیم این مطلب بتن کاور را دنبال کنید. در ضمن می توانید برای مشاوره رایگان خرید انواع ضدیخ روی کمک کارشناسان ما حساب باز کنید.

اصول بتن ریزی در هوای سرد

بتن ریزی در هوای سرد با هوای معمولی هیچ تفاوت خاصی ندارد و فقط شما باید به یک نکته دقت کنید، دمای بتن نباید پایین باشد. به این معنی که شما تمام کارهایی که در حالت عادی انجام می‌دهید را باز هم باید تکرار کنید و فقط باید مواظب دمای بتن هم باشید. با استفاده از محصولات ضدیخ بتن می توانید دمای بتن را کنترل کنید. در پروژه های بزرگ معمولاً از یک گرمخانه هم کمک می‌گیرند. در این گرمخانه‌ها سیمان و آب ترکیب می‌شوند و ازآنجایی‌که هوا گرم است، بر روی کیفیت و مقاومت بتن تأثیری نخواهد داشت.

در بسیاری از پروژه‌ها از زود سخت شونده بتن استفاده می‌کنند. زودسخت شونده بتن همان ضدیخ بتن است (که بتن کاور دو محصول فوق العاده را دراین زمینه تولید کرده است). بعد از استفاده از ضدیخ بتن هم نیاز است که سطح بتن را با نایلون یا هر چیز دیگری به خوبی بپوشانید تا در معرض سرمای مستقیم قرار نگیرد.

برای تهیه بتن از شن و ماسه هم استفاده می‌شود. در هوای سرد و در فصل زمستان باید دقت کنید که این شن و ماسه برفی نباشند. این برف به مرور زمان آب می‌شود و مقاومت بتن را کاهش می‌دهد. برف هم چنین می تواند دمای بتن را هم کاهش بدهد. در ادامه به معرفی محصولات بسیار پرفروشی می پردازیم که در زمستان کار بتن ریزی را برای سازندگان بسیار راحت می کنند و مانع از یخ زدگی و کاهش کیفیت سازه می شوند.

محصولات ضدیخ بتن کاور

بتن کاور دو محصول بسیار عالی و مطابق با استانداردهای روز دنیا را دارد که در عملیات بتن ریزی به شما کمک بسیار زیادی می‌کند. به یاد داشته باشید که مهم‌ترین اصول بتن ریزی در هوای سرد استفاده از ضدیخ مناسب است که بتن کاور این محصول مناسب را برای شما فراهم کرده است.

ضدیخ ملات IH_M و همچنین ضدیخ بتن IH_C این دو محصول هستند.

  • ضدیخ ملات IH_M

این محصول باعث می‌شود که سرعت گیرش بتن افزایش پیدا کند و در کنارش سبب کاهش نقطه انجماد آب هم می‌شوند.

  • ضدیخ بتن IH_C

مهم‌ترین نکته در مورد این محصول این است که بر پایه سدیم و کلسیم بوده و تأثیر شیمیایی منفی بر روی بتن ندارد.

محصولات ضدیخ بتن کاور برای بتن ریزی در هوای سرد
محصولات ضدیخ بتن کاور برای بتن ریزی در هوای سرد

آموزش استفاده از ضدیخ بتن در بتن ریزی

استفاده از ضدیخ در زمستان و هوای سرد اهمیت بسیار زیادی دارد. در این بخش توضیح می دهیم که چطور باید از ضدیخ بتن استفاده کرد. مهم‌ترین نکته در هنگام استفاده از ضدیخ میزان سیمان شما است. یعنی شما باید به مقدار سیمان توجه کرده و متناسب با آن ضدیخ را به ترکیب خود اضافه کنید.

نکته دیگری که باید به آن دقت کنید، دمای هوا است. معمولاً هرچه دمای هوا پایین‌تر باشد، مقدار بیشتری از ضدیخ بتن را باید استفاده کنید. اینکه دقیقاً به چه اندازه ضدیخ نیاز دارید، موضوعی است که مهندس پروژه با محاسبات دقیق باید آن را مشخص کند. (در صورت نیاز می توانید با واحد فروش بتن کاور تماس بگیرید و قبل از ثبت سفارش از میزان دقیق اطلاع پیدا کنید.)

به‌طورکلی هرچه مقدار سیمان شما بیشتر باشد یا در دمای پایین‌تری مشغول به کار باشید، طبیعتاً به مقدار ضدیخ بیشتری هم نیاز خواهید داشت. مقدار سیمان استفاده شده هم با توجه به عیار سیمان و بر اساس مترمکعب سنجیده می‌شوند.

ویژگی‌های ضدیخ بتن قابل استفاده در هوای سرد و انواع ضدیخ

اما یک ضدیخ بتن باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ استفاده از ضد یخ بتن یکی از مهم‌ترین اصول بتن ریزی در هوای سرد به‌حساب می‌آید، به همین دلیل باید به ویژگی‌های آن هم دقت بسیار زیادی داشته باشید.

اولین ویژگی یک ضدیخ بتن این است که تأثیرات شیمایی بر روی مقاومت بتن نداشته باشد. محصولات بتن کاور استاندارهای لازم را دارند و می توانید با خیال راحت از آن در پروژه خود استفاده کنید. اگر بخواهیم تأثیر غیرمستقیم استفاده از ضدیخ بتن را بررسی کنیم، باید بگوییم که تأثیر مثبتی بر روی مقاومت بتن خواهد داشت. این محصول نباید بر روی بتن تأثیر منفی بگذارد و کیفیت آن را کاهش دهد.

استفاده از ضدیخ بتن نکات بسیاری دارد که مهم‌ترین آن شناخت انواع آن است. در اینجا این موضوع را شرح می‌دهیم.

  • ضدیخ بتن مایع

این محصول بر پایه نیترات کلسیم و سدیم بوده و باعث می‌شود که بتن دچار یخ‌زدگی نشود.

  • ضدیخ بتن پودری

این محصول بر پایه نمک‌های یددار تولید شده است. استفاده از این محصول باعث می‌شود که بتن مقاومت بالایی داشته باشد.

  • ضدیخ بتن شیمیایی
  • ضدیخ بتن با کلراید

دو مورد آخر شکل ظاهری مشابه موارد قبلی دارند اما ویژگی‌های آن‌ها کمکی متفاوت است. مهندس پروژه با توجه به شرایط ساختمان می‌تواند یکی از این محصولات را انتخاب و استفاده کند.

بهترین ضدیخ بتن برای بتن ریزی در هوای سرد

محصولات بسیاری در بازار وجود دارند که هر کدام از آن‌ها هم محصول شرکت خاص هستند. به‌طورکلی باید بگوییم که اگر یک ضدیخ بتن استانداردهای لازم را داشته و دارای مشخصات فنی مشخصی هم باشد، می‌توان از آن به‌عنوان یک ضدیخ خوب استفاده کرد.

حالا در بین این محصولات باید بگوییم که دو محصول ضدیخ بتن IH_C و ضدیخ ملات IH_M با توجه به ویژگی‌های فوق العاده مواد اولیه، داشتن استانداردهای لازم وهمچنین ترکیبات مشخص عنوان بهترین محصولات ضدیخ بتن را به خود اختصاص داده‌اند.

بهترین ضدیخ بتن برای بتن ریزی در هوای سرد
بهترین ضدیخ بتن برای بتن ریزی در هوای سرد

قیمت ضدیخ بتن جهت بتن ریزی در هوای سرد

در مورد خرید ضدیخ بتن همیشه سؤالات بسیاری وجود دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها قیمت است. قیمت ضدیخ بتن بستگی به کیفیت محصول و هم چنین مقدار دور آن دارد. یکی دیگر از عوامل مهمی که روی قیمت زودسخت شونده بتن دارد، نوع و میزان ترکیبات شیمیایی داخل محصول است. به طور مثال قیمت ضدیخ بتن پودری با قیمت ضدیخ مایع متفاوت است. میزان مورد نیاز محصول هم می تواند روی قیمت تاثیر بگذارد. شما می توانید پیش از ثبت سفارش و خرید ضدیخ بتن از مشاوره رایگان کارشناسان بتن کاور استفاده کنید.

نتیجه‌گیری

این مطلب در مورد اصول بتن ریزی در هوای سرد و همچنین استفاده از ضدیخ بتن صحبت کردیم. بتن ریزی در هوای سرد نکات مهمی دارد که عدم توجه به آن‌ها سبب می‌شود که کیفیت بتن و در نتیجه مقاومت نهایی سازه به شدت کاهش پیدا کند. برای هر پروژه نوه مشخصی از ضدیخ بتن (ضدیخ بتن پودری یا مایع) مورد استفاده قرار می گیرد. شرکت بتن کاور تولید کننده انواع زودسخت شونده یا همان ضد یخ بتن است. شما می توانید پیش از ثبت سفارش از مشاوره رایگان کارشناسان ما استفاده کنید. امیدواریم مطلب بتن ریزی در هوای سرد که در بخش تولید محتوا شرکت برای شما آماده کردیم برای شما مفید واقع شده باشد. سوالات خود را زیر همین مطلب کامنت کنید. پاسخگوی شما هستیم.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *