در مقاله دانستنی های ضدیخ از بتن کاور با یکی از بهترین افزودنی های بتن آشنا خواهیم شد. در این مطلب سعی داریم که نکته ها و دانستی های ضدیخ را به صورت کامل و دقیق ارائه دهیم. در ادامه در مورد چیستی ضدیخ، خواص، دانستنی ها و بهترین محصولات آن صحبت خواهیم کرد. اگر نسبت به ضدیخ اطلاع کمی دارید و سعی دارید که این افزودنی پر کاربرد را بشناسید، کافی است که همراه ما باشید و مطلب را مطالعه کنید.

 

[lwptoc numeration=”none” width=”full”]

ضدیخ بتن چیست ؟

ضدیخ بتن یک افزودنی مایع است که برای بتن ریزی در هوای سرد و فصل سرما برای محافظت از بتن در برابر یخ زدگی استفاده می شود. هوای سرد و یخ زدگی یکی از بزرگترین مشکلات در روند بتن ریزی محسوب می شود. به دلیل دمای پایین هوا، آب موجود در بتن یخ می زند و مانع انجام عملیات هیدراسیون می شود. اگر برای این مشکل چاره ای اندیشیده نشود، احتمال بروز آثار زیان بار افزایش پیدا می کند. یکی از این آثار زیان بار، کاهش مقاومت و استحکام بتن و در نتیجه پایین آمدن میزان ایمنی سازه می باشد.

برای برطرف کردن این مشکل و خنثی نمودن پیامد های مخرب آن، می توان از ضدیخ بتن استفاده کرد. ضدیخ بتن یک ماده شیمیایی است که با ارتقا کیفیت و دوام بتن و افزایش دما آن و همچنین پایین آوردن نقطه انجماد فاز مایع، موجب می شود که عملیات هیدراسیون به درستی انجام شود و بتن دچار یخ زدگی نشود. یکی از دانستنی های ضدیخ بتن که باید بدانید این است که کشور هایی مانند روسیه که معمولاً از آب و هوای سردی برخوردار هستند، از ضدیخ بتن برای ساخت و ساز استفاده می کنند. ضدیخ ها برای انواع بتن ها و برای دمای بین 5 تا 30- درجه سانتی گراد به کار برده می شوند.

البته باید توجه داشته باشید که تنها استفاده از ضدیخ در فرایند بتن ریزی برای حفظ کیفیت و ایمنی سازه کافی نیست. بتن ریزی در فصل سرما و هوای سرد، حاوی نکات و دستورالعمل هایی است که رعایت آنها برای حفظ ایمنی حائز اهمیت است. از نکات بتن ریزی در سرما می توان به استفاده از بتن های زودگیر، گرم کردن مصالح ساختمانی و پوشش دادن بتن اشاره نمود.

انواع ضدیخ
دانستنی های ضدیخ

انواع ضدیخ

در بخش بعدی مطلب دانستنی های ضدیخ با انواع ضدیخ های بتن آشنا خواهید شد. همچنین خواهید دانست که هر یک از ضدیخ ها چه کاربرد هایی دارند و چگونه می توان از آن ها استفاده کرد. ضدیخ های بتن عبارتند از :

 • ضدیخ بتن مایع
 • ضدیخ بتنی پودری
 • ضدیخ بتن شیمیایی ساختمان
 • ضدیخ بتن با کلراید

ضدیخ مایع

دانستی مهمی که باید در مورد ضدیخ مایع بدانید این است که در این نوع ضدیخ بتن، ترکیباتی بر پایه نیتریت های کلسیم و سدیم به کار برده شده است. این نوع ضدیخ، موجب تسریع در عملیات هیدراسیون می شود. افزایش سرعت عملیات هیدراسیون هم سبب افزایش حجم و سرعت ایجاد گرما در بتن می شود؛ بنابراین، دمای بتن افزایش یافته و احتمال یخ زدگی به طور قابل توجهی کاهش پیدا می کند.

ضدیخ بتن کاربرد فراوانی در ساخت ساختمان ها دارد؛ چرا که روند سرعت گیرایی و افزایش گرما در این نوع ضدیخ بالا می باشد. از ضدیخ مایع برخلاف ضدیخ پودری می توان در ساختمان هایی که بتن های مسلح در آن به کار رفته است، استفاده کرد.

ضدیخ پودری

ترکیبات ضدیخ پودری بتن از نمک های معدنی و کلسیم کلراید تشکیل شده است. به دلیل وجود یون های کلراید در ساختار این نوع بتن، نمی توان از آن در بتن های مسلح استفاده کرد. پایین آوردن نقطه انجماد ملات بتن، بالا بردن میزان گرمازایی در بتن و افزایش دوام بتن در برابر یخ زدگی، از جمله ویژگی های برجسته ضدیخ پودری می باشد.

ضدیخ پودری بتن، همانند ضدیخ مایع، با افزایش سرعت هیدراسیون، باعث بالا رفتن میزان گرمای ایجاد شده در بتن شده و سرعت واکنش سخت شدن آن را هم افزایش می دهد. این عوامل باعث شده است که عمل یخ زدگی بتن، تقریباً غیرممکن شود.

 

( پیشنهاد می کنیم مطلب بتن چیست را از دست ندهید!😉 )

 

ویژگی ها و مزایای ضدیخ

هوازایی

یکی از مهمترین ویژگی های ضدیخ که باید در این مقاله به آن اشاره کنیم، هوازایی می باشد. از فواید خاصیت هوازایی ضدیخ می توان افزایش قابل توجه مقاومت بتن را مثال زد. این خاصیت، یکی از عواملی است که وجود آن در ساختار بتن لازم و ضروری می باشد.

روان کنندگی

این ویژگی به بتن کمک می کند که عملکرد بسیار خوبی داشته باشد و روان شود. وجود این ویژگی باعث می شود که مقدار آب مصرفی را افزایش ندهید و از یخ زدگی آب موجود در بتن هم جلوگیری می شود. روان کنندگی از ارزشمند ترین ویژگی های ضدیخ بتن به شمار می آید.

افزایش سرعت هیدراسیون

این خاصیت، موردی است که در طول مطلب، چندین بار به آن اشاره داشتیم. دلیل این کار هم، اهمیت بسیار بالای این ویژگی است. این خاصیت از اصلی ترین دلایل افزایش گرمای بتن و جلوگیری از یخ زدگی و ترک خوردن بتن محسوب می شود.

مزایای ضدیخ 

 • ممانعت از یخ زدگی بتن
 • ممانعت از ترک خوردگی بتن
 • جلوگیری از آثار زیان بار احتمالی در روند بتن ریزی در هوای سرد
 • فراهم کردن استحکام و مقاومت لازم برای بتن
 • افزایش اسلامپ بتن
 • مناسب بودن ضدیخ مایع برای اختلاط با بتن
 • کاهش مصرف آب
 • بالا بردن کیفیت بتن
 • بالا بردن سرعت اجرای پروژه های ساخت و ساز
 • محدود کردن تغییرات دمایی سریع در ساختار بتن
 • جلوگیری از خرابی بتن و محافظت از ساختار آن

ترکیبات ضدیخ 

 • ترکیبات آلی : این ترکیبات محلول در آب، دارای خاصیت ضدیخی می باشند. یکی از ترکیبات آلی مورد استفاده در ضدیخ بتن، اتیلن گلیکول می باشد که وجود آن (به اندازه کافی، نه بیش از حد) لازم است
 • ترکیبات معدنی : معمولاً ضدیخ بتن پودری، نمک های معدنی محلول در آب هستند. یکی دیگر از دانستنی های ضدیخ این است که هر چه جرم مولی نمک مدنظر کمتر باشد، میزان خاصیت ضدیخی آن نیز بیشتر است.
نکات و دانستنی های ضدیخ
دانستنی های ضدیخ

11 نکته و دانستنی ضدیخ

 • آب یکی از اصلی ترین مواد تشکیل دهنده بتن می باشد. اطلاع از این دانستنی که هر چه ناخالصی آب بیشتر باشد، نقطه انجماد آب پایین تر می باشد، لازم است. بتن در حالت اولیه (تازه تهیه شده) حالت نرمی دارد و آب درون آن هم ناخالص است. این آب در دمای پایین تر از صفر منجمد شده و منجر به بروز مشکلاتی مانند متلاشی شدن بتن می شود. اینجاست که اهمیت ضدیخ را درک می کنیم.
 • قبل از انجام عملیات بتن ریزی، سطح قالب ها را به بالای 5 درجه سانتی گراد برسانید.
 • ضدیخ بتن شیمیایی ساختمان و ضدیخ با کلراید از انواع دیگر ضدیخ می باشند.
 • ضدیخ بتن پودری برای بتن های مسلح کاربرد ندارد.
 • ضدیخ مایعی کهربایی رنگ و 1260 کیلوگرم در متر مکعب است. همچنین فاقد کلر می باشد.
 • ظرف یا بسته ضدیخ باید در یک مکان سرپوشیده و به دور از آفتاب نگهداری شود. اگر تمام نکات نگهداری ضدیخ را رعایت کنید، می توانید به مدت 2 سال از آن استفاده کنید.
 • برای از بین نرفتن خواص ضدیخ، بعد از بتن ریزی، با استفاده از یک عایق مناسب مثل پشم شیشه، سطح بتن را به طور کامل پوشش دهید تا از اتلاف دما جلوگیری شود.
 • در مناطق سرد جهان، مانند کانادا و نواحی شمالی روسیه، استفاده از ضدیخ، بسیار رایج می باشد.
 • جالب است بدانید که نمک طعام هم یک ضدیخ است.
 • میزان استفاده از ضدیخ به ضخامت بتن و همچنین دمای هوا وابسته است.
 • ضدیخ ها در انواع گوناگونی تولید شده و به بازار عرضه می شوند. هر کدام از این ضدیخ ها ویژگی های منحصر به فردی دارند.
ضدیخ های بتن و ملات
دانستنی های ضدیخ

بهترین ضدیخ های بتن و ملات

در قسمت قبل با دانستنی های ضدیخ و نکات مهم استفاده از آن آشنا شدیم. در این قسمت دو محصول ضدیخ را خدمت شما عزیزان معرفی خواهیم کرد.

 

ضدیخ بتن IH-C

ضد یخ بتن IH-C یکی از بهترین ضدیخ ها برای بهبود مقاومت در مراحل اولیه بتن در هوای سرد است که توسط شرکت بتن کاور عرضه می شود. این ضدیخ از نیترات های سدیم و کلسیم تهیه شده است.

با توجه به دمای محیط و عیار سیمان مورد استفاده، در عملیات بتن ریزی و ضخامت حداقل 15 سانتی متر، میزان مصرف IH-C در هر متر مکعب گوناگون است.

این محصول را باید به دور از تابش مستقیم آفتاب و در دمای 10 تا 30 درجه سانتی گراد نگهداری کنید. این محصول (به شرط رعایت نکات نگهداری) تا یک سال پس از تاریخ ساخت، قابل استفاده است.

 

ضدیخ ملات IH-M

ضد یخ ملات IH-M با کمک به بالا بردن سرعت هیدراسیون، سبب می شود که سرعت گیرش اولیه افزایش پیدا کند. همچنین با کاهش نقطه انجماد آب، شرایط فرایند بتن ریزی در هوای سرد را مهیا می سازد.

اجرای انواع مختلف ملات کاری نظیر کاشی کاری و سنگ کاری در هوای سرد و ساخت بتن و بتن ریزی از جمله کاربرد های این ضدیخ محسوب می شود. در ضمن این محصول به محیط زیست آسیبی نمی رساند.

 

صحبت پایانی

در این مطلب سعی شد که مهمترین دانستنی های ضدیخ را خدمت شما عزیزان شرح بدهیم. با اینکه مطالعه این مطلب کمک زیادی به شما برای شناخت ضدیخ می کند، اما برای خرید و یا استفاده از انواع ضدیخ ها، حتماً باید با کارشناسان این حوزه مشورت کنید.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *