مکمل بتن

مکمل بتن


به این post بتن کاور امتیاز بدهید!

مکمل بتن، هر آنچه را که برای تهیه و اجرای صحیح بتن علاوه بر مواد اصلی و پایه آن مورد نیاز است را شامل میشود. مواد اصلی در تهیه بتن آب، سیمان و سنگدانه و در اجرای بتن قالب است که در اجرای بتن مسلح فولاد گذاری نیز اضافه میگردد.

بنابراین مواد افزودنی که در زمان تهیه، حمل و اجرای بتن استفاده میشوند و نیز قطعات کمکی که جهت آب بندی، حفظ فواصل، ایجاد پیوستکی دو توده بتن و موارد مشابه دیگر استفاده میشوند همگی مکمل بتن می باشند.

در این مقاله از بتن کاور ضمن توضیح مواد افزودنی و قطعات کمکی بتن به تفکیک، کاربرهای آنها در افزایش کارایی و کاهش هزینه تمام شده کار خواهی پرداخت.

انواع مکمل های بتن

امروزه با توجه به محدودیتها و شرایط مختلف اجرا، محققین درصدد بر آمدند تا با استفاده از مواد شیمیایی و طبیعی در طرح اختلاط بتن، قابلیتهای مخلوط بتن را افزایش دهند. این مواد شیمیایی و طبیعی را افزودنی های بتن گویند. از جمله قابلیتهای مهمی که از این طریق در به بتن معمولی اضافه میشود میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش کارایی
 • تغییر در زمان گیرش بتن ( زودگیر یا دیر گیر)
 • کاهش احتمال یخزدگی
 • کنترل ترکهای
 • افزایش مقاومت و باربری
 • خود تراکم بودن بتن
مکمل بتن
مکمل بتن

✅توجه! محصول ابرروان کننده و کاهنده قوی آب PSN419 را هم می توانید از بتن کاور تهیه کنید.

مواد افزودنی بتن در طرح اختلاط معمولا یا بر روی مقدار آب و خواص آن در بتن یا بر مصرف سیمان و خواص آن متمرکز هستند. در این بین مواد افزودنی که بطور مستقیم بر مصرف سیمان موثر هستند را مکمل سیمان نیز می نامند که در این مقاله نیز همین تفکیک را قایل شده ایم.

همچنین گاهی از سنگهای مصنوعی در کنار یا به جای سنگدانه های طبیعی بتن استفاده میشود و لذا ذر برخی مقالات سنگهای مصنوعی نیز مکمل بتن عنوان می شوند.

در کنار مواد افزودنی، قطعات و وسایلی جهت اجرای مناسب تر بتن در قالب و فضای بین فولادگذاری استفاده میشوند که قطعات کمکی بتن نامیده میشوند.

مکملهای بتن، به مجموعه مواد افزودنی (مکمل سیمان و سنگهای مصنوعی را نیز شامل میشود) و قطعات کمکی بتن گفته میشود که به منظور استحصال یک توده مقاوم و یکنواخت بتنی مورد استفاده قرار میگیرند.

✅ توجه : دیگر محصولات افزودنی های بتن را در بتن کاور ببیند.

مواد افزودنی بتن

مواد افزودنی بتن، موادی شیمیایی یا طبیعی هستند که به منظور اصلاح برخی از نقاط ضعف بتن و بیشتر متمرکز بر میزان مصرف و خواص آب به آن اضافه میشوند. این مواد با توجه به کاربرد شان ممکن است در مرحله تهیه مخلوط بتن در طرح اختلاط بتن وارد شوند یا در زمان حمل به مخلوط بتن تازه اضافه گردند و یا در لحظه بتن ریزی به بتن تازه اضافه گردند. گاهی نیز مواد اصلاحی بر روی سطوح بتنی سخت شده استفاده میگردند.

مکمل بتن: اجرای نوار آب بند در درز بین دو مرحله بتن ریزی

مواد افزودنی بتن از نظر کاربرد و قابلیتهایی که به بتن اضافه یا در آن اصلاح میکنند به انواع زیر تقسیم میشوند:

 • روان کننده ( نرمال، فوق روان کننده،ابر روان کننده)، موجب افزایش کارایی بتن میگردند.
 • خود تراکم کردن بتن، در قابلها یی استفاده میگردد که تراکم آرماتورها بالا بوده یا امکان ویبره زدن بتن مقدور نیست.
 • آب بند کردن بتن، به عنوان فیلر به آب بند شدن بتن کمک میکند.
 • کاهش نفوذپذیری، با کاهش مصرف آب در طرح اختلاط بتن فضاهای خالی حاصل از مصرف آب را کاهش داده و نفوذپذیری بتن کاهش می یابد.
 • کاهش ترک، ترکهای ناشی از انقباض بتن ناشی از مصرف آب در هیدراسیون سیمان در بتن را کاهش میدهد.
 • مواد حباب زا، در ایجاد بتن متخلخل و نفوذ پذیر استفاده می شوند.
 • ضد یخ، مانند ضد یخ مانع یخ زدن آب موجود در طرح اختلاط بتن میشود.
مکمل بتن
مکمل بتن

مکمل سیمان

مکمل سیمان، تعدادی از مواد افزودنی بتن هستند که مستقیما بر عملکرد سیمان موثرند. که در این مقاله این مواد افزودنی را بطور مجزا و تحت عنوان مکمل سیمان مطرح میکنیم. موارد زیر مثالهایی از مکلهای سیمان هستند:

 • دیر گیر کننده بتن، باعث افزایش مدت گیرش بتن می شود.
 • زودگیر کننده بتن، زمان گیرش بتن را کاهش میدهد.
 • افزایش مقاومت بتن، افزایش باربری بتن یا حفاظت بتن نسبت به مواد خورنده میگردد.
مکمل بتن
مکمل بتن

میزان مواد مکمل سیمان حداکثر حدود 5 درصد وزن سیمان در طرح اختلاط بتن می باشد.

مکمل بتن، سنگ مصنوعی

سنگهای مصنوعی، که جاگزین سنگدانه های بتن میشود و برای تولید بتنهای سبک و یا غیر باربر استفاده می شود. نیز گاهی به عنوان مکمل بتن عنوان میشوند.

بتن بازیافتی حاصل از روش خردکردن مکانیکی، که به عنوان سنگ مصنوعی نیز شناخته میشود،گاهی با هدف کمک به حفظ محیط زیست، جایگزین سنگدانه های طبیعی در بتن غیر سازه ای میشوند.

گاهی نیز جهت تهیه بتن های سبک و غیر باربر، از پوکه های سفالی مجوف استفاده میشود. که با تعریف فوق این پوکه ها را نیز میتوان مکمل بتن نامید.

یکی از مکمل های بتن میکرو سیلیس است که با هدف افزایش باربری و مقاومت سایشی بتن به آن اضافه می شود. از این مکمل در تولید سنگهای مصنوعی پر مقاومت بتنی استفاده میشود. هرچند این موضوع متفاوت از مبحث سنگ مصنوعی به عنوان مکمل بتن متفاوت است لیکن به دلیل تشابه نوشتاری و نیز نقش مکمل بتن در آن در این قسمت اشاره شد.

✅توجه! محصول قوام دهنده بتن VISCO C22  را هم می توانید از بتن کاور تهیه کنید.

قطعات کمکی بتن

قطعات کمکی بتن، وسایلی هستند که در زمان آرماتور بندی، قالب بندی و قبل از بتن ریزی در قالب و زیر و بین آرماتورها قرار میگیرند. از جمله قطعات کمکی بتن میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نوار آببند یا واتر استاپ، که برای ایجاد پیوستگی آب بندب بین دو توده بتن که با تفاوت زمانی بتن ریزی میشوند استفاده می گردند و خود انواع مختلفی دارد.
 • جدا کننده یا اسپیسر، که برای رعایت پوشش بتن در اطراف آرماتورها و فاصله خود آرماتورها استفاده میشود و در جنس و شکل متفاوت هستند.
 • میان بولت، که در میانه قالب بین دو سطح مقابل بتن و در فاصله مناسب از آرماتورها قرار میگیرند. این قطعات سوراخی در ضخامت دیوار بتنی برای استقرار پایه قالب سطوح قالب بندی بالاتر استفاده می شوند.
 • درپوش قالب، جهت مسدود نمودن سوراخهای قالب فلزی استفاده میشوند.
 • قوطی کلید و پریز، تعبیه سوراخ برای عبور کابل و نصب لوستر، کلید و پریز در توده بتن
مکمل بتن: نوار آب بند یا واتر استاپمکمل بتن: میان بولت
نوار آببند یا واتر استاپمیان بولت
مکمل بتن: جدا کننده یا اسپیسرمکمل بتن: درپوش قالب
جدا کننده یا اسپیسردرپوش قالب
قطعات مکمال بتن

خرید مکمل بتن

مکمل بتن، ماده ای است که جهت افزایش کارایی و قابلیتهای بتن به آن اضافه میشود. بنابراین توجه به مرغوبیت کالای مورد خریداری و خدمات کارشناسی و پس از فروش تولید کننده محصول از اهمیت ویژه ای در خرید آن برخوردار است.

شرکت بتن کاور با بیش از 15 سال سابقه در واردات و تولید مکملهای بتن با تیه بر توان کارشناسانی مجرب جهت ارایه مشاوره تخصصی و پیشنهاد بهترین محصول با توجه به نیاز مشتریدر خدمت گذاری حاضر است.

قیمت مکمل بتن

در نظر برخی سازندگان، وقتی میتوان بتن را از آب و سیمان و سنگدانه تهیه کرد چه نیازی به پرداخت هزینه بیشتر جهت خرید و استفاده از مکملهای بتن است؟

در جواب این سازندگان میتوان گفت با پرداخت اضافه هزینه ناچیز در ثیاس با قیمت تمام شده بتن در موارد زیر میتوان صرغه جویی کرد که در نهایت قیمت تمام شده بتن را کاهش خواهد داد:

 • افزایش کارایی و سرعت بالای کار درنتیجه صرغه جویی در زمان و نیروی کار
 • کاهش نیاز به مراقبتهای پس از بتن ریزی و عملیات کیورینگ و کاهش هزینه های مربوطه
 • اطمینان از عملکرد مناسب مخلوز بتن در طول فاصله حمل و کاهش هزینه ها از بابت بتن مرجوعی
 • افزایش اطمینان از پمپاژ مناسب بتن و حذف احتمال گرفتگی لوله پمپ بتن
 • امکان بتن ریزی در هوای سرد و پیشبرد پروژه در روزهای سرد

و بسیاری از موارد دیگر که با توجه به شرایط خاص پروژه میتوان از مکمل بتن مناسب آن استفاده کرد.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *