انواع ضد یخ بتن
ژل میکروسیلیس الیاف دار  JS 650

انواع ضد یخ بتن
ضد یخ بتن پودری
افزودنی ضد یخ بتن مسلح بدون کلراید به عنوان بهترین مواد افزودنی برای بتن‌های مسلح با حداکثر غلظت و با کمترین میزان مصرف بدون عوارض جانبی معرفی شده است. درساخت این افزودنی ضدیخ بتن مسلح بدون کلراید به هیچ عنوان از مواد کلرایدی کمک گرفته نشده است. از این نوع ضدیخ برای تهیه بتن عادی یا تقویت شده در دمای کمتر از ۱۰- درجه سانتیگراد و استفاده در ملات‌های سیمانی در هوای سرد می‌توان استفاده کرد.

افزودنی ضدیخ بتن برای بتن مسلح، تـرکیبى از مـواد معدنى و آلـى بر پایه نیتروژن است. درساخت این نوع ضد یخ بتن مسلح بدون کلراید به هیچ عنوان از مواد کلرایدی استفاده نشده است. مواد نیتروژنی و کلسیم نیتروژنی در ضدیخ بتن بعنوان مواد بازدارنده خوردگی مطرح شده است. بتن ریزی در هوای سرد با استفاده از این ضد یخ بتن امکان پذیر است با وجود استفاده از این ضد یخ بتن‌ یا هرگونه ضد یخ بتن درهنگام بتن ریزی در هوای سرد، رعایت الزامات بتن ریزی در هوای سرد و آیین نامه‌ای نباید فراموش شود. در حقیقت استفاده از ضد یخ بتن یک اقدام تکمیلی است و باید تمهیدات بتن ریزی درهوای سرد همانند کیورینگ و دیگر عوامل رعایت شود‌. به علت غلظت بالای این نوع ضد یخ بتن با کمترین میزان مصرف می‌توان به نتیجه مطلوب و بدون عوارض جانبی رسید. بالارفتن سرعت هیدراتاسیون، افزایش حرارت زایی بتن، پایین آمدن نقطه انجماد و تسریع زمان گیرش اولیه از خصوصیات مهم  ضدیخ بتن  است.
ضد یخ بتن 
ضد یخ بتن  یک ترکیب پودری است که برای تسریع در ساخت بتن منجر به بهبود واکنش هیدراسیون سیمان می‌شود و در صورتی که مقدار مناسب از این ماده مصرف شود می‌تواند تاثیر چشمگیر بر سرعت تهیه بتن داشته باشد. بدون اینکه تاثیر زیادی بر وضعیت عادی محصول بگذارد. مزایای استفاده از این نوع ضد یخ بتن، افزایش خروجی محصول حتی در دمای سرد و تقویت مکانیکی سریع (پس از ۲۴ ساعت) در مقایسه با بتنی که بدون این ترکیب تهیه می‌شود؛ عدم کاهش در قدرت مکانیکی نهایی محصول، ترخیص سریع و ایمن محصول، حذف احتمال آسیب رسانی یخ زدن احتمالی بر بتن تهیه شده است.
راه‌های دیگر جلوگیری از یخ زدگی بتن

گرم نگه داشتن مصالح و آب بتن
روشی نه چندان مناسب که در آن باید آب مخلوط بتن و خود مصالح را گرم کرد تا از یخ زدگی جلوگیری شود. که این کار زحمت زیادی نیاز دارد و کارایی لازم و کافی را در مقایسه با ضد یخ بتن ندارد.
استفاده از روان‌کننده زود گیر به جای ضد یخ بتن
در اکثر مواقع به جای ضد یخ بتن از انواع روان‌کننده‌های زودگیر برای افزایش سرعت فرایند گیرایی بتن استفاده می‌کنند. با استفاده از بتن زودگیر با توجه به سرعت بخشیدن در عمل گیرش‌، درجه انجماد محیط آبی بتن را تا حدودی می‌کاهد. چنانچه از این بتن زودگیر برای بتن ریزی در هوای سرد استفاده شود، با توجه به تمهیدات آیین نامه‌ای، بتن ریزی در هوای سرد امکان پذیر می‌‌شود اما این نکته را باید مد نظر داشت که اگر هدفمان صرفاً جلوگیری از یخ زدن بتن است، فقط یک فاکتور اصلی مربوط به این مورد را تغییر بدهیم. ضد یخ بتن با کاهش نقطه انجماد بتن و شتاب دادن به فرایند هیدراسیون آن بهترین گزینه است.
از ترکیب نمک‌های معدنی و کلسیم کلراید خالص با یک نسبت خاص تولید شده است.‌ که باعث افزایش گرمازایی در بتن، کاهش نقطه انجماد ملات، بتن، تامین زودرس مقاومت اولیه، افزایش انسجام و دوام بتن و ملات در برابر یخبندان و تسریع در گیرش می‌شود.‌ عمده مصارف ضد یخ بتن پودری در مناطق سردریز و یخبندان، زمان‌هایی که افت سریع دمای محیط پیش بینی می‌شود، است. گیرش سریع بتن جهت استفاده سریع در سازه بتنی، استفاده در بتن‌های غیر مسلح به دلیل حضور یون کلرید کاربرد دارد که این نوع ماده به علت یون کلراید فقط دربتن‌های غیر‌مسلح استفاده می‌شود. استفاده از این نوع  ضد یخ بتن در بتن‌های مسلح، به علت این که بر پایه یون کلراید است، مجاز نیست.
ضدیخ بتن پودری را به دو روش استفاده می‌کنند‌:
ترکیب هم‌زمان با آب اختلاط بتن، پس از اختلاط بتن یا ملات به آن اضافه می‌شود.  میزان مصرف ضدیخ بتن به برودت‌ هوای محیط برای ۸ الی ۱۲ ساعت بعد از بتن ریزی و همچنین به عیار بتن بستگی دارد. لذا پیش بینی تغییرات دمای محیط به منظور تعیین دقیق مقدار مصرف باید همواره مورد توجه قرار گرفته شود.
ضد یخ بتن مایع
ضد یخ بتن مایع بدون کلراید
ضد یخ مایع بدون کلراید بر پایه نیتریت‌های سدیم و کلسیم حاوی یون‌های فعال واکنش‌گر است و مصرف آن در بتن در هوای سرد و یخبندان برتری‌های زیر را دارد، در جریان فعل و انفعالات شیمیایی با سیمان حرارت هیدراتاسیون درونی بتن تازه را بالا می‌برد و به روند گیرش (از ۱۲ ساعت به ۴ الی ۵ ساعت) آن سرعت می‌بخشد و ضمن کاهش نقطه انجماد آب خطرات ناشی از افت سریع حرارت محیط و یخ زدن آب در جسم بتن و ملات تازه را بر طرف می‌سازد در نتیجه به استحکام و دوام بتن در مقابل سیکل‌های متناوب یخبندان و ذوب می‌افزاید.

عمده مصارف ضد یخ بتن مایع، جهت جلو‌گیری از یخ زدن بتن‌های مسلح و غیر مسلح، مناطق سرد‌ریز و یخبندان‌ (هوای سرد به شرایطی اطلاق می‌شود که متوسط دمای محیط برای بیش از ۳ روز متوالی کمتر از ۵ درجه سانتی گراد باشد)، گیرش سریع بتن جهت استفاده سریع از سازه بتنی و قالب‌ها، زمانی که افت سریع دما پیش بینی می‌شود، قابلیت سازگاری با کلیه تیپ‌های مختلف سیمان است.

میزان مصرف ضد یخ بتن مایع به برودت هوای محیط برای ۸ الی ۱۲ ساعت بعد از بتن ریزی و همچنین یه عیار بتن بستگی دارد. لذا پیش بینی تغییرات دمای محیط به منظور تعیین دقیق مقدار مصرف باید همواره مورد توجه قرار بگیرد. به عنوان مثال اگر سازه‌های با بتن ۳۵۰ کیلو گرم بر متر مکعب ریخته شود و دما در شب به ۷- درجه سانتی گراد برسد باید ۵/۲٪ وزن سیمان مصرفی از ضدیخ استفاده نمود.

ضد یخ بتن مایع با کلراید

ضد یخ بتن مایع با کلراید افزودنی است که با مکانیزم شتاب دهندگی در عمل هیدراتاسیون و کاهش دمای انجماد از یخ زدگی بتن در سرما و یخبندان، متلاشی شدن یا عدم کسب مقاومت بتن ‌جلوگیری می‌کند. این محصول کلرایدی بوده و در سازه‌های غیر مسلح بکار برده می‌شود. از مزایای استفاده از این نوع ضد یخ بتن، افزایش مقاومت اولیه و نهایی بتن‌، بتن ریزی در دماهای زیر صفر درجه، جلوگیری از یخ زدن بتن، جلوگیری از متلاشی شدن بتن در دماهای زیر صفر درجه، قابلیت سازگاری با انواع تیپ‌های مختلف سیمان، کاهش آب مصرفی تا ۱۰ درصد است.

این محصول را می‌توان با بتن آماده قاطی کرد و پس از همگن شدن واختلاط کامل بتن‌ریزی کرد یا می‌توان محصول  را در زمان ساخت بتن در بچینگ و یا به بتن آماده در تراک میکسر اضافه نمود. باید در نظر داشت به میزانی که ضد یخ بتن ریخته می‌شود باید از وزن آب مصرفی کاسته شود همچنین قبل از بتن ریزی، سطح قالب‌ها و آرماتور‌ها را از برف و آب بزدایید. نکته مهم این محصول کلرایدی بودن است و به هیچ عنوان در سازه‌های مسلح نباید به کار برده شود.
ضد یخ بتن 
 ‌ضدیخ بتن مایع (فاقد کلر) جهت حفاظت بتن در برابر یخ زدگی در دمای پایین‌تر از صفر درجه، جهت بتن ریزی در هوای سرد و یخبندان‌‌‌ مناسب است. با افزایش دمای بتن و تاثیر بر روند هیدراتاسیون باعث کسب مقاومت زود هنگام‌، افزایش اسلامپ، خاصیت هوازایی شده و بتن را از یخ زدگی محافظت می‌نماید‌. بایستی پس از اتمام بتن ریزی، سطوح‌ بتنی را با لحاف پشم شیشه و یا هر عایق دیگری کاملا پوشش داد تا از اتلاف دمای بتن جلوگیری شود.

مقدار دقیق مصرف ضدیخ بتن بستگی به دما و زمان بتن ریزی دارد.
ضد یخ بتن مسلح بدون کلراید 

ضدیخ بتن  افزودنی ضدیخ بتن مسلح بدون کلراید بر پایه ترکیبات نیتروژنی است. به کاربردن مواد نیتروژنی و کلسیم نیتروژنی در ضد یخ بتن مسلح با استناد به منابع علمی بعنوان مواد بازدارنده خوردگی مطرح شده‌، در حالی که مصرف مواد پایه کلرایدی از طرف منابع علمی و استانداردها در بتن مسلح منع شده است.


دانلود برگه اطلاعات فنی


برچسب ها :
مطالب مرتبط انواع ضد یخ بتن
کلیپ کوتاهی از چسب بتن ، بتن کاور

توليد سيمان كه ماده اصلي چسبندگي در بتن است در سال 1756 ميلادي در كشور انگلستان توسط «John smeaton »كه مسئوليت ساخت پايه برج دريايي «Eddystone » را بر عهده داشت آغاز شد و درنهايت سيمان پرتلند در سال 1824 ميلادي در جزيره اي به همين نام در انگلستان توسط «Joseph Aspdin » به ثبت رسيد . مردم كشور ما نيز از سال 1312 با احداث كارخانه سيمان ري با مصرف سيمان آشنا شدند و با پيشرفت صنايع كشور ، امروزه در حدود 26 الي 30 ميليون تن سيمان در سال توليد مي گردد . با آگاهي مهندسان از نحوه استفاده سيمان در كارهاي عمراني ، اين ماده جايگاه خودش را در كشورمان پيدا كرد .

کانال تلگرام بتن کاور

ماده‌اي به غير از سيمان پرتلند، سنگدانه، و آب است که به صورت پودر (گَرد) يا مايع (آبکی)، به عنوان يکي از مواد تشکيل‌دهنده بتن و براي اصلاح خواص بتن، کمي قبل از اختلاط، در حين اختلاط و يا قبل از ريختن به آن افزوده مي‌شود[1]. به عبارت ديگر، افزودني‌ها اجزايي از بتن به غير از سيمان هيدروليکي، آب، سنگدانه‌ها و الياف هستند كه براي اصلاح و بهبود خواص بتن و ملات تازه و سخت‌شده، به بتن افزوده مي‌شوند[2]. افزودني‌هاي بتن به دو گروه مواد افزودني شيميايي و معدني تقسيم مي‌شوند.

افزودنی های کاهنده آب پاسخگوی نیازهای متعددی در کارگاه هستند که از آن جمله می توان به کاهش آب بتن،تولید بتن با مقاومت زیاد،صرفه جویی در مصرف سیمان بدون کاهش مقاومت بتن،افزایش کارایی بتن بدون افزودن آب بهبود خواص بتن هایی که دارای سنگدانه های خشن یا دانه بندی نا مناسب هستند،سهولت در پمپاژبتن ریزی در مکان هایی که دسترسی کمتری دارند،یا ترکیبی از موارد فوق اشاره کرد.

تلفن تماس
تلفن تماس :

(021) 44 28 11 50

آدرس
آدرس :

تهران- ستارخان- برق آلستوم- خیابان جهانی نسب- پلاک 1- واحد 42

آدرس شرکت :

تهران- ستارخان- برق آلستوم- خیابان جهانی نسب- پلاک 1 واحد 42

تلفن تماس :

021-44 28 11 50

فکس :

021-44 28 11 49

شبکه اجتماعی :