کاربرد بتن مسلح به الیاف
کاربرد بتن مسلح به الیاف

کاربرد بتن مسلح به الیاف

برخی از کاربردهای بتن مسلح به الیاف

نمونه ای از کاربرد این بتن ، در ساخت دال های روی بستر است. در برخی از مناطق که دارای رفت و آمد بسیار و تحت تاثیر اتوبوس های سنگین هستند و همچنین در باند فرودگاه ها ، دال های روی بستر بهتر است با استفاده از بتن الیافی با الیاف فولاد ساخته شوند. در این صورت ضخامت بستر کاهش پیدا می کند اما مقاومت آن تغییری نخواهد کرد و حتی ممکن است افزایش پیدا کند.

از این نوع بتن می توان برای ساخت دال های سازه ای سقف نیز استفاده شود. این کاربرد بیشتر برای استفاده در دال های کوچک است و استفاده از آن برای دال های بزرگتر اصلا توصیه نمی شود.

بتن الیافی قادر است تعداد ترک ها را محدود نگه دارد. این ویژگی موجب می شود تا نفوذ نمک های یخ زدا کاهش پیدا کند. همانطور که مطلع هستید این نوع نمک ها می توانند موجب بروز انهدام در عرشه پل شوند.

استفاده از بتن مسلح می تواند در ویژگی های مختلف تیر اثرگذار باشد. برای مثال این نوع بتن در خمش ، برش و اتصالات تیر- ستون موثر باشد. به طور کلی الیافی که در بتن استفاده می شوند، مزایای دارند که به عنوان برخی از آنها می توان به مواردی همچون : 1. توزیع یکنواخت الیاف در حجم بتن و پیوستگی بیشتر آنها در مقایسه با میلگردهای تقویتی برشی ، 2. افزایش مقاومت کششی ، و 3. افزایش مقاومت برشی اصطکاکی ، اشاره کرد.

این نوع بتن ، قادر است تا مقاومت برشی در دال ها را تا حد زیادی افزایش دهد. طبق مطالعات انجام شده ، وجود الیاف فولادی در بتن مسلح می تواند منجر به افزایش مقاومت برشی آن تا 42 درصد شود. میزان درصد افزایش مقاومت برشی به درصد وجود الیاف در بتن بستگی دارد.

بتن پاشی یا به اصطلاح شاتکریت بتن الیافی برای ساخت سازه های مختلف نظیر سازه های گنبدی ، تعمیر بتن و غیره به شکل مرسوم انجام می شود و تنها برای این منظور مشخصات و ویژگی های بهبود یافته بتن مسلح که شامل مشخصات فشاری ، برشی و کششی هستند، به محاسبات وارد می شوند.

برای تعمیر بخش آبرو های خروجی ، حوضچه های سرریز و سایر بخش های سد ها که دچار فرسایش در اثر کاویتاسیون شده اند ، می توان از این نوع بتن استفاده کرد. زیرا بتن الیافی دارای پایداری و مقاومت بالایی در این زمینه می باشد.

سایر کاربردهای بتن مسلح
•استفاده از بتن الیافی در پیاده رو ها
•کاربرد این بتن برای محافظت از خاکریز ها
•استفاده به منظور پی ماشین آلات
•پوشش آدم روها
•به کاربردن بتن مسلح برای سدها
•استفاده از بتن الیافی برای پوشش نهرها
•کارایی این نوع بتن برای ساخت تانک های ذخیره مواد
•استفاده برای اعضای پیش ساخته نازک


برچسب ها :
مطالب مرتبط کاربرد بتن مسلح به الیاف
دو روش برای نحوه بتن ریزی ستونها و تیرها وجود دارد که مشرح ان را در زیر اورده ایم :

مساله خوردگی فولاد در بتن از معضلات عمده کشورهای مختلف حهان است. این مساله در کشورهای در حال توسع...

ساخت بتن پر مقاومت و نفوذ ناپذیر ، دارای استحکام کششی و نفوذ ناپذیر 

در بتن معمولا آب منفذی به شدت قلیایی بوده و PH آن حدود ۱۲/۵ می باشد. این قلیایی بودن زیاد باعث ای...

تلفن تماس
تلفن تماس :

(021) 44 28 11 50

(0912) 63 63 548

آدرس
آدرس :

تهران- ستارخان- برق آلستوم- خیابان جهانی نسب- پلاک 1- واحد 42


آدرس شرکت :

تهران- ستارخان- برق آلستوم- خیابان جهانی نسب- پلاک 1 واحد 42

تلفن تماس :

021-44 28 11 50

0912-6363 548

فکس :

021-44 28 11 49

شبکه اجتماعی :