خاک مسلح
ژل میکروسیلیس الیاف دار  JS 650


خاک مسلح عبارت است از مجموعه خاک و جوشن‌ها که به‌صورت نوارهای افقی در خاک قرار می‌گیرند و پوسته که بتنی یا فلزی است و نمای خاک مسلح را تشکیل می‌دهد.

خاک مسلح اساساً از خاک و جوشن‌های فلزی تشکیل می‌شود. در غالب موارد جوشن‌ها که نوارهای فلزی هستند به‌طور افقی قرار می‌گیرند و کشش قابل‌ملاحظه‌ای را تحمل می‌کنند.

خاک مسلح نظیر بتن مسلح خواص مکانیکی خاک را در جهتی که این خاک بیشتر در معرض نیروها قرارگرفته بهبود می‌بخشد.

خاک به‌وسیله اصطکاک، نیروهای وارد را به جوشن‌ها منتقل می‌کند و جوشن‌ها تحت کشش قرار می‌گیرند. در واقع مثل این است که خاک در جهاتی که جوشن‌ها قرارگرفته‌اند دارای چسبندگی باشد و میزان این چسبندگی با مقاومت کششی جوشن‌ها نسبت مستقیم دارد.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  مزایا

مزایای روش خاک مسلح به‌طور خلاصه به شرح زیر است: سرعت کار، استفاده از مصالح بسیار ارزان‌قیمت یعنی خاک، عدم نیاز به پی، عدم نیاز به فضای بیش از محدوده داخل شیب‌راهه، زیبایی ظاهری و امکان تأمین کیفیت بسیار بالای بتن در قطعات پوسته و مکانیکی بودن عملیات اجرایی. یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از دیوارهای خاک مسلح در مناطق شهری، زیبایی این دیوارها است. با استفاده از قطعات بتنی نما که دارای طرح برجسته و یا نمای کاشی، سنگ و… هستند می‌توان نمایی زیبا برای این دیوارها ایجاد کرد که جایگزین مناسبی برای دیوارهای بتنی یا وزنی هستند. همچنین استفاده از دیوارهای خاک مسلح گلدانی می‌تواند محلی مناسب جهت ایجاد فضای سبز در حاشیه بزرگراه‌ها فراهم کند. به دلیل انعطاف‌پذیری مناسب، احداث این دیوارها در مناطق زلزله‌خیز بسیار توصیه می‌گردد. زیرا در هنگام زلزله آسیب قابل‌توجهی ندیده و با توجه به حساس نبودن این دیوارها نسبت به نشست می‌توانند نشست‌های کلی و نامساوی زیادی را تحمل کنند.

کاربردها

پایه پل‌ها: خاک مسلح در ساخت کوله پل‌ها کاربرد فراوانی دارد. درحالی‌که در کوله‌های رایج، اغلب پی عمیق لازم است، کوله‌های خاک مسلح روی پی سطحی بَنا می‌شوند.

دیواره بزرگراه‌ها و جاده‌ها: بیشترین کاربرد خاک مسلح دیوارهای نگه‌دارنده حاشیه بزرگراه‌ها و جاده‌ها می‌باشد.

سازه‌های خطوط راه‌آهن: این سازه‌ها مشابه سازه‌های بزرگراهی است که بارگذاری‌های خاص، عمر طراحی و ضرایب ایمنی آنها توسط شرکت‌های راه‌آهن تعیین می‌شود.

سازه‌های صنعتی: خاک مسلح یک روش برجسته ساخت دیوارهای شیب‌دار و انبارهای ذخایر معدنی در کل دنیاست.

کانال‌های آب و آبراه‌ها: خاک مسلح انتخاب مناسبی برای سازه‌های دریایی مانند دیوارهای ساحلی، سد خاکی و غیره می‌باشد.

سازه‌های حفاظتی: خاک مسلح در مورد سازه‌های حفاظتی که در موارد نظامی به‌کار می‌رود راه‌حلی مناسب است.

دیوارهای مناطق کوهستانی: دیوارهای خاک مسلح در مناطق کوهستانی جهت پایداری شیروانی کاربرد زیادی دارند.


دانلود برگه اطلاعات فنی


برچسب ها :
مطالب مرتبط خاک مسلح
کلیپ کوتاهی از چسب بتن ، بتن کاور

توليد سيمان كه ماده اصلي چسبندگي در بتن است در سال 1756 ميلادي در كشور انگلستان توسط «John smeaton »كه مسئوليت ساخت پايه برج دريايي «Eddystone » را بر عهده داشت آغاز شد و درنهايت سيمان پرتلند در سال 1824 ميلادي در جزيره اي به همين نام در انگلستان توسط «Joseph Aspdin » به ثبت رسيد . مردم كشور ما نيز از سال 1312 با احداث كارخانه سيمان ري با مصرف سيمان آشنا شدند و با پيشرفت صنايع كشور ، امروزه در حدود 26 الي 30 ميليون تن سيمان در سال توليد مي گردد . با آگاهي مهندسان از نحوه استفاده سيمان در كارهاي عمراني ، اين ماده جايگاه خودش را در كشورمان پيدا كرد .

کانال تلگرام بتن کاور

ماده‌اي به غير از سيمان پرتلند، سنگدانه، و آب است که به صورت پودر (گَرد) يا مايع (آبکی)، به عنوان يکي از مواد تشکيل‌دهنده بتن و براي اصلاح خواص بتن، کمي قبل از اختلاط، در حين اختلاط و يا قبل از ريختن به آن افزوده مي‌شود[1]. به عبارت ديگر، افزودني‌ها اجزايي از بتن به غير از سيمان هيدروليکي، آب، سنگدانه‌ها و الياف هستند كه براي اصلاح و بهبود خواص بتن و ملات تازه و سخت‌شده، به بتن افزوده مي‌شوند[2]. افزودني‌هاي بتن به دو گروه مواد افزودني شيميايي و معدني تقسيم مي‌شوند.

افزودنی های کاهنده آب پاسخگوی نیازهای متعددی در کارگاه هستند که از آن جمله می توان به کاهش آب بتن،تولید بتن با مقاومت زیاد،صرفه جویی در مصرف سیمان بدون کاهش مقاومت بتن،افزایش کارایی بتن بدون افزودن آب بهبود خواص بتن هایی که دارای سنگدانه های خشن یا دانه بندی نا مناسب هستند،سهولت در پمپاژبتن ریزی در مکان هایی که دسترسی کمتری دارند،یا ترکیبی از موارد فوق اشاره کرد.

تلفن تماس
تلفن تماس :

(021) 44 28 11 50

آدرس
آدرس :

تهران- ستارخان- برق آلستوم- خیابان جهانی نسب- پلاک 1- واحد 42

آدرس شرکت :

تهران- ستارخان- برق آلستوم- خیابان جهانی نسب- پلاک 1 واحد 42

تلفن تماس :

021-44 28 11 50

فکس :

021-44 28 11 49

شبکه اجتماعی :